HVS OPEN SHOW 30TH OCTOBER 2016

Judge: Mrs D Clubb (Oroshaza/Greentimbers)

DOG JUDGING

CLASS 1 MINOR PUPPY DOG
(1 Entry 0 Absent)

1st Cruickshank’s TOPAERIS STUCK ON YOU

CLASS 2 PUPPY DOG
(1 Entry 0 Absent)

1st Rutherford & Roper’s KINCSEM HUNKYDORY

CLASS 3 JUNIOR DOG
(5 Entries 0 Absent)

1st Roe’s SARGASBARNA SALVO DEL PIROSPONT
2nd Barwick’s BEQUERELLE VAGABOND
‚Äč3rd Barrett’s KARASZY’S GLORIOUS LEGACY
Res Northwood’s NORTHEY EMPEROR DEL ACQUADORO
VHC Mills’ KARROUKI WINDFIRE

CLASS 4 NOVICE DOG
(1 Entries 0 Absent)

1st Barwick’s BEQUERELLE VAGABOND

CLASS 5 POST GRADUATE DOG
(3 Entries 0 Absent)

1st Fisher’s PARCROFT QUI GON JINN VIA DALLANDOR
2nd Bennett & Howard’s ARTILYSMINIZ WISTERIA
3rd  Mills’ KARROUKI WINDFIRE

CLASS 6 LIMIT DOG
(4 Entries 1 Absent)

1st Barnard (Handling for Townsend) DAXPACK RISK TAKER RAINSCOTE
2nd Wyatt’s ISMEYA SAINT ISAAC
3rd Underdown’s ZAHUR ZAMBALA

CLASS 7OPEN DOG
(4 Entries 0 Absent)

1st Hardy & Hallam’s SH CH BITCON SIROCCO AT TOKAJI (AI) JW
2nd Dasilva’s BOURNEHOUSE CRISPIN
3rd  Ryan’s  CASTLEDOGLEY APOLLO
Res Underdown’s ZAHUR ZAMBALA

CLASS 8 FIELD TRIAL DOG
(0 Entries 0 Absent)

CLASS 9 VETERAN DOG
(4 Entries 0 Absent)

1st Barwick’s BOURNEHOUSE HAWKEYE TO BEQUERELLE
2nd Price’s SH CH ALDOM CAMERON JW ShCM
3rd Roe’s SH CH DUNCARREG ALESANDRO DEL PRIOSPONT JW
Res Ryan’s CASTLEDOGLEY JUPITER

BEST DOG 

Mrs G Barwick – BOURNEHOUSE HAWKEYE TO BEQUERELLE

RESERVE BEST DOG

Mrs S Barnard (Handling for Mrs L Townsend) – DAXPACK RISK TAKER RAINSCOTE

BEST PUPPY DOG

Mrs S Rutherford & Mrs S Roper – KINCSEM HUNKYDORY

BITCH JUDGING

CLASS 10 MINOR PUPPY BITCH
(5 Entries 1 Absent)

1st  Hallam’s BITCON HERMIONE
2nd Watson’s OAKSWARREN AURORA
3rd Buckley & Steeden’s ISMEYA ANNUSKA
Res Worthington’s ZAVIS TOO HOT TO HANDLE

CLASS 11 PUPPY BITCH
(3 Entries 1 Absent)

1st  Watson’s OAKSWARREN AURORA
2nd Worthington’s ZAVIS TOO HOT TO HANDLE

CLASS 12 JUNIOR BITCH
(2 Entries 1 Absent)

1st  Novis’ KARROUKI WINDSTORM AT NOVAPAK

CLASS 13 NOVICE BITCH
(1 Entries 1 Absent)

CLASS 14 POST GRADUATE BITCH
( 8 Entries 4 Absent )

1st  Barnard’s DAXPACK HENRIETTA
2nd Dasilva & Sexton’s ERTEKES LUCKY IN LOVE
3rd Mills’ KARROUKI WINDFLOWER
Res Joyce’s RANCHSTAR TURBO TERRIFIC

CLASS 15 LIMIT BITCH
(11 Entries 4 Absent)

1st Rutherford’s KINCSEM PUSSY GALORE
2nd Price & Buller’s B’IGNIS BRUNENSIS LOCURA AT ALDOM (IMP CZE) 
3rd Dasilva & Sexton’s ERTEKES BEAUJOLAIS
Res Dolman & Harper’s PITSWARREN MARGEAUX
VHC Allen & Bloxham’s GINGIBRE HEAD OVER HEELS

CLASS 16 OPEN BITCH
(6 Entries 2 Absent )

1st  Smith’s ZAVIS RHAPSODY
2nd Wall’s SH CH AFANLEIGH SOPHIE AT PERLLANSIDE ShCM
3rd Rutherford’s KINCSEM PRETTY PICTURE
Res Yarnley’s ALSZIV WILD CHERRY

CLASS 17 FIELD TRIAL BITCH
(2 Entries 1 Absent)

1st Harris’ CH SZAJANI SIPOS JW ShCM

CLASS 18 VETERAN BITCH
(8 Entries 2 Absent)

1st Mills’ SH CH CARWCI’S PHOENIX ShCM
2nd Price’s SH CH ALDOM CRISTAL 
3rd Allen & Bloxham’s BEQUERELLE THE DIVA
Res Harris’ SZAJANI KOMICA
VHC Joyce’s RANCHSTAR MIRANDA HOBBES

BEST BITCH

Mrs S L Harris – CH SZAJANI SIPOS JW ShCM

RESERVE BEST BITCH

Ms S Rutherford – KINCSEM PUSSY GALORE

BEST PUPPY BITCH

Mr P Hallam BITCON HERMIONE

CLASS 19 BRACE
(3 Entries 2 Absent )

1st  Joyce 

BEST IN SHOW

Mrs S L Harris – CH SZAJANI SIPOS JW ShCM

RESERVE BEST IN SHOW & BEST OPPOSITE SEX

Mrs G Barwick – BOURNEHOUSE HAWKEYE TO BEQUERELLE

BEST PUPPY IN SHOW

Mr P Hallam BITCON HERMIONE

BEST OPPOSITE SEX PUPPY IN SHOW

Mrs S Rutherford & Mrs S Roper – KINCSEM HUNKYDORY

BEST VETERAN IN SHOW

Mrs S L Harris – CH SZAJANI SIPOS JW ShCM

BEST FIELD TRIAL

Mrs S L Harris – CH SZAJANI SIPOS JW ShCM