CHAMPIONSHIP SHOW 3rd April 2022

Judge: Cath Mason (Oroshaza)


BEST OF BREED: MILES, MISS E J – SH CH LAYWAYS VAN WINKLE JW
RESERVE BEST IN SHOW: SHOOTER, MR A & MRS I – SH CH NEVEDITH NYARI GAIL
BEST OPPOSITE SEX IN SHOW: SHOOTER, MR A & MRS I – SH CH NEVEDITH NYARI GAIL
BEST PUPPY IN SHOW: ROE, MRS E – RAROG RUDA SZATA FOR PIROSPONT (IMP POL) NAF
RESERVE BEST PUPPY IN SHOW: HUGHES, MRS E – LISTERLO RUSSIAN ROULETTE
BEST VETERAN IN SHOW: BRADLEY, Ms E M – SH CH VIZSLANYA VIVMANY BY HIGHFORCE JW ShCM ShCEx VW
BEST FIELD TRIAL IN SHOW: HARRIS, MRS S L – SZAJANI SZEDER
DOG CC: MILES, MISS E J – SH CH LAYWAYS VAN WINKLE JW
RES DOG CC: MCDONALD, MRS T – DONURIE’S HERO OF OUR TIME (AI)
BITCH CC: SHOOTER, MR A & MRS I – SH CH NEVEDITH NYARI GAIL
RESERVE BITCH CC: MCDONALD, MISS C, MRS T & MR S – DONURIE’S RUSSIAN ROULETTE (AI)
BEST VETERAN: BRADLEY, Ms E M -Sh Ch Vizslanya Vivmany by Highforce JW Sh.CM ShCE

‚ÄčClass 1 – Minor Puppy Dog Entries 4 Absent 0
1st: ROE, MRS E – RAROG RUDA SZATA FOR PIROSPONT (IMP POL) NAF
2nd: SENIOR, MISS H – FELDIRK MOON RIVER
3RD: WYATT, MR & MRS A – YACKERBOON LIONHEART

Class 2 – Puppy Dog Entries 5 Absent 2
1st: HOPKINS, MR W & MRS K – VEGSOVIZSLA ALBERT
2nd: HAYWOOD, DR R & MR R – KINCSEM STAG
3rd: UNDERDOWN, MR – BITCON JACKPOT

Class 3 – Junior Dog Entries 5 Absent 0
1st: HARRISON, MR T D & MRS H L – GLENBROWS BY DESIGN
2ND: BRADLEY, MS E M – HIGHFORCE ALL OR NOTHING
3RD: HOPKINS, MR W & MRS K – VEGSOVIZSLA ALBERT
Res: PACHANA, MRS D – SLAVINJA(FCI)ETER (IMP PL) NAF
Vhc: MASON, MRS R – ONNELEYS PIXEL PRIDE

Class 4 – Yearling Dog Entries 2 Absent 1
1st: WATSON, MR P – OAKSWARREN INFERNO
Class 5 – Novice Dog Entries 3 Absent 0 
1st: ROCHE, MR & MRS J P – ANEVEM AEGON
2nd: UNDERDOWN, MR – BITCON JACKPOT

Class 6 – Post Graduate Dog Entries 2 Absent 1
1st: MCDONALD, MRS T 68 DONURIE’S HERO OF OUR TIME (AI)

Class 7 – Limit Dog Entries 15 Absent 0
1st: MILES & WATKINS, MISS E & MS T – LAYWAYS STORMZY
2nd: CHALLIS, MR S & MRS K M – VIZSLANYA ARAGONIA JW
3rd: RUTHERFORD, MS S – KINCSEM ITS NOW OR NEVER
Res: HUGHES, MRS E – AMBRAVITTORIYA OSKAR AT LISTERLO (IMP RUS)
VHC: MCDONALD, MISS C, MRS T & MR S – PAWPRINT GELLER FOR DONURIE (IMP HUN)

Class 8 – Open Dog Entries 10 Absent 1
1st: MILES, MISS E J – SH CH LAYWAYS VAN WINKLE JW
2nd ROE, MRS E – SARGASBARNA ROCKET MAN BY PIROSPONT
3rd: MORTON, MILICEVIC & BURNS, MS A, MS B & MR P – SH CH/IR SH CH ANDRONJA’S STRADALE JW IR/LUX   JCH
Res: HARPER, MR J P & MRS E J – SH CH METROPOLIS PATRIARCH NEXUS BY PITSWARREN (AI) (IMP AUS)
VHC: WYATT, MR & MRS A – ISMEYA SAINT ISAAC

 Class 9 – Field Trial Dog Entries 2 Absent 0
1st: HARRIS, MRS S L – SZAJANI SZEDER
2nd:  WYATT, MR & MRS A – ISMEYA SAINT ISAAC

Class 10 – Veteran Dog Entries 2 Absent 
1st: DA SILVA, MR J & MRS R – SH CH BOURNEHOUSE CRISPIN

Class 11 – Minor Puppy Bitch Entries 6 Absent 0
1st: RUTHERFORD, MS S – KINCSEM FERRARI
2nd: STEEDEN, MISS N – LINDENWOOD HOCUS POCUS
3rd: EAMES, MISS K- VADKARTYA’S SNAPDRAGON
Res: CREDLAND & SUTHERLAND, MR I & MRS C A – LIMITED EDITION MAGYAR-TIM AT CARNLOCHAN NAF
VHC: ROCHE, MR & MRS J P – ANEVEM CORBIERE

Class 12 – Puppy Bitch Entries 13 Absent 0
1st: HUGHES, MRS E – LISTERLO RUSSIAN ROULETTE
2nd: RUTHERFORD, MS S – KINCSEM FERRARI
3rd: MCDONALD, MISS C, MRS T & MR S – PAWPRINT ILLUZIO FOR DONURIE (IMP HUN)
Res: NOVIS, MR J R & MRS S M – SZAJANI EKKO AT NOVAPAK
VHC: UPTON & CHALLIS, MR G & MR S – VIZSLANYA MAFILA TO TRAGUS NAF TAF

Class 13 – Junior Bitch Entries 12 Absent 2
1st: CARTER, MRS D L – FACANVADASZ BANU JW
2nd: LAYTON, MR S – LAYWAYS CINNAMON GIRL
3rd: HARRISON, MR T D & MRS H L – GLENBROWS DESIRE
Res: PRICE, MRS R J – CHICA QUEEN OF LOCURA AT ALDOM (IMP CZE)
VHC: HOLMES, J – PIROSKA’S LADY ISTENI

Class 14 – Yearling Bitch Entries 3 Absent 2
1st: LITTLER, MRS J & MR J – LISTERLO GOLDEN ORIOLE

Class 15 – Novice Bitch Entries 4 Absent 1
1st: MCDONALD, MISS C, MRS T & MR S – DONURIE’S RUSSIAN ROULETTE (AI)
2nd: EAMES, MISS K – ROXOMBURY STEVIE NICKS
3rd: HOPKINS, MR W & MRS K – WHIS PER AT VEGSOVIZSLA

Class 16 – Post Graduate Bitch Entries 14 Absent 3
1st: HARPER, MR J P & MRS E J – PITSWARREN INCANTATA
2nd: HOWE, MRS J A – LAYWAYS ANNIE MAC
3rd: MCCORMACK, MRS H – ROUGHSHOOT ONBOARD
Res: MCDONALD, MISS C, MRS T & MR S – DONURIE’S QUIET FLOWS THE DON (AI)
VHC: UPTON, MRS E C – NAGYALFOLDI-VADASZ BORIS AT TEMERAIRE (IMP HUN)

Class 17 – Limit Bitch Entries 10 Absent 2
1st: FINDLAY, MR & MISS – FENSEGES VA VA VOOM
2nd: HARDCASTLE & BRADLEY, MR D J & MS E M – VIZSLANYA SZIENA JW
3rd: LEGG, SCOTT & WATSON, MISS K M, MR A J & MR P – OAKSWARREN PURE MAGIC (AI)
Res: HUGHES, MRS E – LISTERLO APEROL SPRITZ
VHC: DI CESARE, MR A & MRS P – HIGHFORCE I WANT IT ALL

Class 18 – Open Bitch Entries 10 Absent 1
1st: SHOOTER, MR A & MRS I – SH CH NEVEDITH NYARI GAIL
2nd: LAYTON, MR S – SH CH LAYWAYS LANA DEL RAY
3rd: MUNRO, MR K – BITCON FLAME DANCER OF EWEHILL
Res: RUTHERFORD, MS S – KINCSEM SARISKA
VHC: CHALLIS, MR S & MRS K M – VIZSLANYA ZSA ZSA GABOR

Class 19 – Field Trial Bitch Entries 2 Absent 1
1st: WALL, MISS J – CH PIROSEG MANDARIN OF PERLLANSIDE JW

Class 20 – Veteran Bitch Entries 6 Absent 0
1st: BRADLEY, MS E M – SH CH VIZSLANYA VIVMANY BY HIGHFORCE JW ShCM ShCEx
2nd: LAYTON, MR S – SH CH LAYWAYS LANA DEL RAY
3rd: RUTHERFORD, MS S – KINCSEM ENNA LLATSEW
Res: DA SILVA & SEXTON, MRS R & MRS L – ERTEKES LUCKY IN LOVE
VHC: CRUICKSHANK, MRS L A – TOPAERIS SUMMER LOVE

Class 21 – Brace Entries 0 Absent 0

Class 22 – Team Entries 0 Absent 0 



HVS Show 3rd April 2022

The GAY GOTTLIEB MEMORIAL SPECIAL AWARDS CLASSES.

Judge: MD Rezaur Rahman (Chataway)

Class A Special Award Junior Dog or Bitch Entries 11 Absent 0
1st: LAYTON, MR S – LAYWAYS CINNAMON GIRL
2nd: HARRISON, MR T D & MRS H L – GLENBROWS DESIRE
3rd: HUGHES, MRS E – LISTERLO RUSSIAN ROULETTE
Res: CARTER, MRS D L – FACANVADASZ BANU JW
VHC: CHALLIS, MR S & MRS K M – VIZSLANYA CSIBE JW

Class B Special Award Post Graduate Dog or Bitch Entries 8 Absent 4
1st: WATSON, MR P – OAKSWARREN INFERNO
2nd: BINKOWSKA, MISS M – OMRI RUDA SZATA (IMP POL)
3rd: HOWE, MRS J A – LAYWAYS ANNIE MAC
4th: LITTLER, MRS J & MR J – LISTERLO GOLDEN ORIOLE

Class C Special Award Open Dog or Bitch Entries 16 Absent 5
1st: MORTON, MILICEVIC & BURNS, MS A, MS B & MR P – SH CH/IR SH CH ANDRONJA’S STRADALE JW IR/LUX JCH
2nd: LAYTON, MR S – SH CH LAYWAYS LANA DEL RAY
3rd: WATSON, MR P – OAKSWARREN MAGIC IN MIND (AI)
4th: SHOOTER, MR A & MRS I – SH CH NEVEDITH NYARI GAIL
VHC: LEGG, SCOTT & WATSON, MISS K M, MR A J & MR P – OAKSWARREN PURE MAGIC (AI)